Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO - XVII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III WŁODOWICE 2020

Strona główna » Aktualności » WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO - XVII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III WŁODOWICE 2020

„ POEZJA I PROZA NA DZIECIĘCE RADOŚCI I SMUTKI”
 Organizatorem Konkursu od 19tu lat jest Szkoła Podstawowa we Włodowicach. Jak co roku, zaprosiliśmy uczniów szkół we Włodowicach z Filią w Zdowie, w Rudnikach i w Kroczycach do udziału w naszym Konkursie, będącym projektem o charakterze edukacyjno-artystycznym. Niestety czas epidemii koronawirusa pokrzyżował nasze pierwotne plany zorganizowania go w GOK we Włodowicach, przy udziale widowni ze wszystkich klas młodszych naszej szkoły.
Tegoroczny Konkurs miał szczególny charakter. W czasie pandemii daliśmy dzieciom możliwość skupienia się na wartościowej prezentacji słowa, na przekór dotykających nas problemów, a może dlatego właśnie.....Dlatego, że ostatnie tygodnie uświadomiły nam, jak ważne są rzeczy codzienne i pozornie zwyczajne oraz to, że należy je bardziej szanować i doceniać. Pragnęliśmy dać odczuć naszym wychowankom, że wartości najważniejsze trwają, a nasza szkoła wciąż chce wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Nie bez szczególnej celowości, w nietypowych warunkach, postanowiliśmy więc zorganizować nasz Konkurs. Zaprosiliśmy do udziału w nim na zmienionych przez zaistniałą rzeczywistość zasadach. Sądzimy jednak, że nic nie ujmujących randze, jaką nadajemy Konkursowi. Każdy czas jest dobry na pięknie napisane i wypowiedziane słowo!
Założyliśmy następujące CELE  KONKURSU:
-popularyzacja polskiej literatury pięknej dla dzieci -kształcenie wrażliwości i kultury literacko – językowej od najwcześniejszych lat życia -rozwijanie wrażliwości na piękno i wartości w życiu społecznym -możliwość prezentacji umiejętności recytatorskich przez szerokie grono dzieci -stworzenie możliwości rozwijania uzdolnień i zainteresowań uczniów - dostarczenie dzieciom oraz dorosłym radości i wrażeń artystycznych.
TEKSTY, REPERTUAR stanowiła:
Polska literatura dla dzieci (proza i wiersze), zawierająca  treści związane z tematem Konkursu.
Przyjęliśmy KRYTERIA  OCENY:  - dobór repertuaru do wieku uczestnika oraz do tematyki konkursu - artyzm, interpretacja utworu - artykulacja, dykcja – kultura słowa - ogólny wyraz artystyczny.
FORMĄ PREZENTACJI miała być: - indywidualna, głosowa interpretacja tekstu literackiego opanowanego na pamięć, zgodnie z zasadami kultury żywego słowa - nagranie video.
UCZESTNICY WYSTĘPOWALI W JEDNEJ KATEGORII WIEKOWEJ:
uczniowie klas I – III  (uczestnicy przygotowali po 1 wierszu lub fragmencie prozy).
 W Regulaminie określiliśmy ZASADY I WARUNKI UCZESTNICTWA.
Komisja, której przewodniczyła p.dyr Lidia Łakota,
uważnie obejrzała/przesłuchała 20 nadesłanych prezentacji. Doceniamy duży wysiłek recytatorów i rodziców, aby w tej formule Konkursu wziąć w nim udział. Pragniemy podkreślić, że dostrzegamy u dzieci duże predyspozycje recytatorskie i teatralne. Jednocześnie dbając o odpowiednio wysoki poziom profesjonalnej oceny recytacji, chcemy podzielić się spostrzeżeniami, które zapewne staną się wskazówką na przyszłość.  Drogie dzieci, pamiętajcie:
# pośpiech, nadmierna szybkość - nie są sprzymierzeńcami recytatora;
# ogromny walor, który macie jako dzieci – to autentyczność, dziecięca prawda, o które trzeba dbać, nie zagłuszając sztucznością, przesadą, chęcią bycia starszym, niż się jest itp.;
# dbałość o piękno słowa wypowiedzianego ze świadomością jego treści, znaczenia, nie wymaga żadnych rekwizytów i zbędnych gestów, sztucznych min; całą wartością jest tu intonacja, artykulacja, mimika twarzy i nieprzesadzone, nieprzerysowane przeżywanie klimatu i przesłania, jakie niesie utwór.
Biorąc pod uwagę założone kryteria, Komisja przyznała następujące równorzędne miejsca i wyróżnienia:
I MIEJSCE: Maria Bembenek, Amelia Danielczyk, Julia Napora
II MIEJSCE: Zuzanna Gołuchowska, Julia Szota
III MIEJSCE: Sandra Maroń, Katarzyna Salwa

Wyróżnienia: Franciszek Dysy, Maria Mazanek, Michał Dziub, Julia Makieła.

SERDECZNIE GRATULUJEMY :))

Każdy uczestnik Konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy nagrody. Zostaną one wręczone w najbliższym możliwym terminie. Sponsorem nagród jest Rada Rodziców SP we Włodowicach.
Formuła Konkursu w dobie obecnych ograniczeń, okazała się wartościowym pomysłem, dostarczając nam wszystkim wiele radości, nowych możliwości, doświadczeń i artystycznych wrażeń :)

Koordynator Konkursu : Iwona Szczygieł

 

 

czytano: 739 razy

autor: wlodowice.pl

data dodania: 2020-05-18 10:39:11

Linki


Urząd Miasta i Gminy Włodowice
ul. Krakowska 26, 42-421 Włodowice

tel.: 34 315 30 01, 34 315 30 30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

  • DJI_0504
  • DJI_0503
  • DJI_0502
  • DJI_0501
  • DJI_0500
  • DJI_0499
Miasto i Gmina Włodowice położona jest w zasięgu pasa Parku Jurajskiego "Orlich Gniazd". Jej największym bogactwem są walory krajobrazowe - tereny pełne "ostańców", skalistych wzgórz i wąwozów oraz zróżnicowana szata roślinna doskonale zaspokoi potrzeby turystów. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – m.in. istnieje możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej oraz wędkarstwa.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna