Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ŚWIĘTO PALMY WIELKANOCNEJ

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO PALMY WIELKANOCNEJ

    Niedziela palmowa  jest początkiem obchodów  związanych ze świętem Wielkiej Nocy.
W całej Polsce święto to obchodzone jest tłumnie i uroczyście, a z palmami, którym przypisuje się dobroczynne właściwości, wiążą się rozliczne zwyczaje.
    Palma została wprowadzona do liturgii kościelnej w XI wieku na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa zwana jest również Różdżkową, Wierzbną oraz Kwietną. Tego dnia, wierni uczestniczą we mszy, podczas której ksiądz święci palmy - symbol odradzającego się życia.


    Na duże uznanie zasługują Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z  Rzędkowic, które znane są z kultywowania dawnych tradycji. „Darcie piórek”, organizowanie „wydzierki” czy  robienie poduch i puchowych kołder nasze drogie Panie ubogaciły kolejnym  zwyczajem, a mianowicie wiciem palm wielkanocnych. Już po raz drugi wykonały przepiękną wielkanocną palmę, która przyciągała nie tylko  bogactwem kolorów ale przede wszystkim rozmiarem - ok. 4,5 m. Panie w regionalnych strojach z majestatyczną palmą wielkanocną wzięły udział tradycyjnie w Niedzielę Palmową we mszy świętej, gdzie wspólnie z  wiernymi poświęciły wykonaną przez siebie palmę.
    Panie z KGW w Rzędkowicach wierzą w ogromną moc palm wielkanocnych. Twierdzą, iż  ich babcie poświęcone palmy wkładały w domu za obrazy, w strzechę, pod pierwszą skibę, do pierwszej kąpieli noworodka, na granicach pól robiły krzyżyki, stosowały na ból gardła, smagały się wierzbowymi gałązkami dla zdrowotności i takie też zabiegi lecznicze stosowały u bydła przed pierwszym wypasem w pole, dawały cielnym krowom do jedzenia. Palmy miały też chronić od ognia i od pioruna

Życzymy Paniom z  Koła Gospodyń Wiejskich z  Rzędkowic dużo wytrwałości w reaktywacji trochę zapomnianych przez nas młodych, przepięknych i barwnych zwyczajów wsi polskiej.

czytano: 1771 razy

autor: wlodowice.pl

data dodania: 2012-04-05 13:02:52

Linki


Urząd Gminy Włodowice
ul. Krakowska 26, 42-421 Włodowice

tel.: (34) 315-30-01, (34) 315-30-30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

  • szymon_renkiewicz_1174
  • klaudia_haladus_4876
  • karolina_zmuda_37209
  • agata_dziub_3446
  • adrian_giemza_32314
  • jakub_maslowski_1519
Gmina Włodowice położona jest w zasięgu pasa Parku Jurajskiego "Orlich Gniazd". Jej największym bogactwem są walory krajobrazowe - tereny pełne "ostańców", skalistych wzgórz i wąwozów oraz zróżnicowana szata roślinna doskonale zaspokoi potrzeby turystów. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – m.in. istnieje możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej oraz wędkarstwa.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna