Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

PROGRAM ROZWOJOWY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Strona główna » Aktualności » PROGRAM ROZWOJOWY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 W okresie od kwietnia do czerwca bieżącego roku uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Włodowice uczestniczyli w wyjazdach edukacyjnych w ramach projektu „Program rozwojowy Szkół Podstawowych w Gminie Włodowice” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny).

Na własne oczy...
        Wzięliśmy udział w wycieczce do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Tu zaproszono nas na seans astronomiczny, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Następnie odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne, w którym przez dużą lunetę mieliśmy okazję zobaczyć Słońce w jego wędrówce po niebie. Ostatnim punktem wizyty w Planetarium było zwiedzenie wystawy astronomicznej. Wycieczka podobała się wszystkim uczestnikom, wynieśliśmy z niej wiele pozytywnych wspomnień i nowych wiadomości.
W świecie samodzielnego eksperymentowania …
      Dzieci z Włodowic, już po raz drugi w swojej karierze szkolnej, miały możliwość odwiedzenia  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Już w autokarze planowały, jak spędzą te kilka godzin w tym magicznym miejscu. Oglądaliśmy ekspozycję podzieloną na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Nasi uczniowie mieli możliwość przekonać się, iż Centrum Nauki Kopernik to doskonałe miejsce dla dzieci
i młodzieży, gdzie przez zabawę można poznać otaczający nas świat oraz podstawowe zjawiska zachodzące w przyrodzie.
Inny świat...
        Wyjazd do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach dał nam wszystkim wiele niepowtarzalnych wrażeń. Kiedy dojechaliśmy do kopalni srebra, podzieliśmy się na mniejsze grupy i wraz z przewodnikiem zaczęliśmy zwiedzanie. Na początku słuchaliśmy uważnie historii tego niezwykłego miejsca. Po tym wykładzie mogliśmy śmiało odpowiedzieć na pytania, kiedy powstała ta kopalnia? Co wydobywała? Jakimi narzędziami posługiwali się pracownicy- gwarkowie? Jakie mieli warunki pracy? Jak sobie radzili z niebezpieczeństwem?  Nasz podziemny spacer był podzielony na przystanki. Na pierwszym, mogliśmy zobaczyć olbrzymie głazy dolomitu, które skutkiem niszczącego działania sił obsunęły się ze stropu, tworząc ciekawe zjawisko do zwiedzania. Wszystko było pięknie oświetlone, a przewodnik po kolei tłumaczył  całą charakterystykę i historię przestrzeni, w której się znajdowaliśmy. Zbliżając się do końca znaleźliśmy się tuż obok przystani chodnika wodnego, którym przepłynęliśmy łodziami. Długość tej trasy wodnej wynosiła 270 m. Wycieczka w opinii dzieci była wyjątkowo udana.
Równym krokiem …
    W małych walizkach są tylko potrzebne rzeczy. Uczestnicy wyprawy do Doliny Stobrawy to przecież wytrawni podróżnicy! Uczniowie nasi świetnie opanowali trudną sztukę  podróżowania. Są świadomi, gdzie jadą i w jakim celu.  Pierwszym punktem naszego pobytu była Chudoba - Wioska Dekarzy, gdzie mieliśmy możliwość zapoznać się z tradycyjnym rzemiosłem dekarskim. Następnie udaliśmy się do miejscowości  Biadacz-Kamienisko do Gospodarstwa Ekologicznego „EKOSTYL”, gdzie rozmawialiśmy o ekologii, piekliśmy bułeczki z mąki pełnoziarnistej, mleliśmy na żarnach, poznaliśmy działanie przetwórni zbóż. Najwięcej emocji wzbudziły pogaduszki z gospodarzem Panem Ślicznym i przejażdżka wozem wyściełanym zwykłą słomą. Drugiego dnia pobytu odwiedziliśmy Borkowice, czyli Wioskę Drewna. W przeszłości najczęściej wykonywanymi przez Borkowiczan zawodami było: stolarstwo, pilarstwo, bednarstwo (produkcja beczek), kołodziejstwo (produkcja kół) oraz ciesielstwo. Mieszkańcy z całych sił, starają się, aby pamięć i tradycja związana z tymi zawodami była przekazywana kolejnym pokoleniom i była wciąż żywa. Natępnie udaliśmy się do Wioski Bogactwa Natury położonej wśród bogatych łąk Doliny Stobrawy objętych ochroną obszarową Natura 2000. Pod opieką Pań ze Stowarzyszenia Wsi Bogacica „Bogatalanta” malowaliśmy ziołami i kwiatami płócienne torby,  sporządzaliśmy mydełka na bazie mydlanej z dodatkiem ziół i olejków aromatycznych oraz wykonywaliśmy zapachowe woreczki z materiału i suszu kwiatowo- ziołowego.
Życie jest piękne!!!
           Trudno słowami oddać ogrom pozytywnych emocji doznanych podczas wszystkich wyjazdów. Jedno jest pewne … osobliwe spotkania, niezwykli ludzie, metafizyczne doznania, wszystko razem sprawia, że życie ma swój smak.

czytano: 916 razy

autor: wlodowice.pl

data dodania: 2017-07-04 09:20:18

Linki


Urząd Miasta i Gminy Włodowice
ul. Krakowska 26, 42-421 Włodowice

tel.: 34 315 30 01, 34 315 30 30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

  • DJI_0504
  • DJI_0503
  • DJI_0502
  • DJI_0501
  • DJI_0500
  • DJI_0499
Miasto i Gmina Włodowice położona jest w zasięgu pasa Parku Jurajskiego "Orlich Gniazd". Jej największym bogactwem są walory krajobrazowe - tereny pełne "ostańców", skalistych wzgórz i wąwozów oraz zróżnicowana szata roślinna doskonale zaspokoi potrzeby turystów. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – m.in. istnieje możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej oraz wędkarstwa.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna