Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

„Włodowice są bliskie memu sercu” – Jarosław Maciej Grabia

Strona główna » Aktualności » „Włodowice są bliskie memu sercu” – Jarosław Maciej Grabia

14 września br., na zaproszenie Wójta Gminy Włodowice Adama Szmukiera, w Urzędzie Gminy we Włodowicach gościł potomek, zasłużonego dla Włodowic, rodu Poleskich  – Pan Jarosław Maciej Grabia. Historyk, filolog i archiwista wykształcony na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Człowiek wysokiej kultury i skromności, kierujący się w życiu dewizą : „Nie żyję dla siebie, lecz żyję dla drugiego człowieka”. Jako honorowy krwiodawca oddał 84 litry krwi, ratując niejednokrotnie ludzkie życie. 11 lutego 2012 roku w Warszawie w Zarządzie Głównym PCK został odznaczony, przyznanym przez Ministra Zdrowia, medalem Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Od ponad dwudziestu lat oddaje krew na każde wezwanie „ratunek życia ludzkiego”. Od roku 1998 jest również zarejestrowany w krajowym oraz międzynarodowym banku dawców szpiku kostnego. Uwielbia poznawać świat. Zwiedził  wiele ciekawych miejsc w Polsce i Europie, wyznając zasadę, że „podróże kształcą”. Pasjonuje się genealogią. Skrzętnie gromadzi dokumenty i pamiątki po swych przodkach. Podczas kameralnego spotkania z Wójtem Adamem Szmukierem, przedstawicielami Urzędu Gminy Włodowice i Szkoły Podstawowej we Włodowicach Pan Jarosław podzielił się cennymi informacjami, dotyczącymi rodu Poleskich i ich pobytu we Włodowicach, niedalekich Łazach i w Rokitnie Szlacheckim. Z ubolewaniem stwierdził, że niewiele cennych przedmiotów  pozostało po rodzinie, większość uległa zniszczeniu, szczególnie w okresie II wojny światowej. Te, które się ostały, stanowią eksponaty w Muzeum Narodowym w Krakowie, nieliczne  znajdują się na Wawelu, natomiast karetę podarowaną dla muzeum jeszcze przez Michała Poleskiego można obejrzeć w Muzeum powozów w Łańcucie. Systematycznie dąży do tego, aby dotrzeć do możliwie wszystkich zachowanych dokumentów i pamiątek, usystematyzować je. Zapewnił, że pozyskanych informacji „ nie zamknie do szuflady”, ale chętnie podzieli się nimi z każdym, kto wyrazi takie zainteresowanie. Ma nadzieję, że w badaniach archiwistycznych wesprze go córka, która powoli przejmuje pasję ojca. Podkreślił, że Włodowice są mu niezwykle bliskie. Ilekroć jest w pobliżu przejazdem, zawsze je odwiedza. Atmosferę samego spotkania nazwał „familijną”, czuł się tutaj jak w rodzinie. Jego cichym pragnieniem, jak zresztą Włodarza naszej Gminy i wielu jej Mieszkańców, jest rekonstrukcja pałacu, co z pewnością podniosłoby atrakcyjność Włodowic. Pan Jarosław Maciej Grabia przyjął nasze zaproszenie do dalszej współpracy i w niedalekiej przyszłości odbędzie się spotkanie w szerszym gronie, w tym także dla młodzieży szkolnej.
Na pamiątkę przekazał Wójtowi Adamowi Szmukierowi kopię akwareli przedstawiającej pałac z czasów jego świetności z następującą dedykacją:
„ Niech widok tego Pałacu Włodowickiego, należącego niegdyś do moich przodków, będzie przyczynkiem do jego odbudowy.”
Serdecznie dziękuję Panu Adamowi Szmukierowi Wójtowi Włodowic za zaproszenie do odwiedzenia bliskich memu sercu Włodowic.
Z najlepszymi życzeniami Jarosław Maciej Grabia
14 września 2018r.

Fot. U.G.Włodowice

czytano: 1379 razy

autor: wlodowice.pl

data dodania: 2018-09-25 14:44:43

Linki


Urząd Miasta i Gminy Włodowice
ul. Krakowska 26, 42-421 Włodowice

tel.: 34 315 30 01, 34 315 30 30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

  • DJI_0504
  • DJI_0503
  • DJI_0502
  • DJI_0501
  • DJI_0500
  • DJI_0499
Miasto i Gmina Włodowice położona jest w zasięgu pasa Parku Jurajskiego "Orlich Gniazd". Jej największym bogactwem są walory krajobrazowe - tereny pełne "ostańców", skalistych wzgórz i wąwozów oraz zróżnicowana szata roślinna doskonale zaspokoi potrzeby turystów. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – m.in. istnieje możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej oraz wędkarstwa.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna