Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

WARSZTATY DLA RODZICÓW I DZIECI

Strona główna » Aktualności » WARSZTATY DLA RODZICÓW I DZIECI

3 stycznia 2020 r.  w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej we Włodowicach odbyły się już drugie 3-godzinne warsztaty dla rodziców wraz z dziećmi z klasy IIa. Przeprowadziła je p.Iwona Szczygieł – wychowawczyni klasy, nauczyciel – socjoterapeuta. Brali w nich udział wszyscy, którym nie przeszkodziły obiektywne trudności, takie jak choroba. 26 uczestników warsztatów z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem bawiło się oraz pracowało głównie w oparciu o metody wykorzystywane w arteterapii i socjoterapii. Na początku zajęć poznali oni cele, które towarzyszą zabawom i zajęciom, jakich przyjdzie im doświadczać:

 • odblokowanie napięć, tłumionych kompleksów, wewnętrznych konfliktów
 • kształcenie postaw twórczych
 • rozwój takich cech, jak: wrażliwość na problemy, otwartość, plastyczność...
 • realizowanie potrzeby zabawy i ekspresji
 • rozwój mimiki, koordynacji ruchowej, wyobrażni, fantazji
 • wzbogacanie osobowości, wewnętrzny wzrost
 • wychowanie estetyczne
 • wyrażanie siebie: swoich potrzeb, celów, marzeń, myśli, relacji...
 • kształtowanie świadomości siebie: własne możliwości i ograniczenia
 • poprawa koncentracji uwagi, uważności, relacji z otoczeniem...

Rodzice i dzieci doświadczyli następujących zabaw i zajęć:

POWITANIA – dorośli i dzieci witali się różnymi częściami ciała; odnajdywali również „kogoś”, kto ma określone, podane przez prowadzącego cechy. Zabawa zaskakująca dla dorosłych ;) , dla dzieci – kolejne wesołe doświadczenie:)
WYTWORY Z MASY SOLNEJ – to nie tylko praca plastyczna, nauka określonej techniki, ale przede wszystkim podkreśliliśmy cel terapeutyczny! Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i kretywnością :) Powstały piękne dzieła!
BUDZENIE KREATYWNOŚCI – w dobrze dobranych „zdaniach niedokończonych” rozwijamy swoją fantazję. Poprzez nie, możemy też dowiedzieć się wielu istotnych informacji („nie wprost”) np. o świecie dziecka.
PUDEŁKA – na ściankach pudełek wycinankami z gazet próbowaliśmy przedstawić „siebie” - to, co lubimy, co jest dla nas ważne, o czym marzymy... i czym chcemy się dzielić z otoczeniem. Do środka możemy „schować” swoje tajemnice, to czego nie chcemy uzewnętrznić, co jest tylko dla nas. Dzięki temu ćwiczeniu wnikamy w symbolikę obrazów, słów, wyrażeń...Zadajemy ważne pytania samemu sobie...
PLOTKA, MASAŻYKI – atrakcyjna prosta zabawa pozwoliła nam „zobaczyć” czym jest plotka, jak może zniekształcić rzeczywistość, prawdę... Masażyki to miła forma relaksu, dotyku, uwrażliwienia na dobry dotyk...
LUSTRA – zabawa, której formy można modyfikować. Sprawdza i ćwiczy naszą uważność, pamięć wzrokową, spostrzeganie, przywiązywanie wagi do szczegółów..., ale też bliskość wyrażoną zwracaniem uwagi na siebie nawzajem.
KOLORY – Mało kto zdaje sobie sprawę z potęgi otaczających nas barw, z tego to wibrująca energia, która ma istotny wpływ na nasze zdrowie, temperament czy zachowanie. Leczenia przy użyciu kolorów – chromoterapia ma dziś wielu zwolenników. To, jakimi barwami otaczamy się już od dzieciństwa, ma wpływ na nasze samopoczucie, decyzje, zdrowie, a także mówi nam o „kolorze naszej duszy”. Barwy przemieniają nasze otoczenie, ułatwiają życie towarzyskie, wpływają na karierę zawodową, często bez naszej świadomości. Kolory oddziałują swoją mocą na nasz system energetyczny, nasze ciało, emocje i psychikę, pozytywnie lub negatywnie. Warto to wiedzieć!

Dokładnie i efektywnie wykorzystaliśmy ponad 180 minut wspólnego przebywania :)

Informacja zwrotna ze strony wspaniałej grupy rodziców i dzieci oraz frekwencja na warsztatach pozwala podsumować je bardzo dobrze i satysfakcjonująco :))  

Miło dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz wiedzieć, że inspiruje się innych i sprawia się komuś przyjemność :))

DOBRZE SPĘDZONY CZAS  Z  DZIEĆMI  LUB  DLA NICH  TO  CENNA  INWESTYCJA
JEST  WART  KAŻDEGO  WYSIŁKU !

 

czytano: 1097 razy

autor: wlodowice.pl

data dodania: 2020-01-10 07:11:44

Linki


Urząd Miasta i Gminy Włodowice
ul. Krakowska 26, 42-421 Włodowice

tel.: 34 315 30 01, 34 315 30 30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

 • DJI_0504
 • DJI_0503
 • DJI_0502
 • DJI_0501
 • DJI_0500
 • DJI_0499
Miasto i Gmina Włodowice położona jest w zasięgu pasa Parku Jurajskiego "Orlich Gniazd". Jej największym bogactwem są walory krajobrazowe - tereny pełne "ostańców", skalistych wzgórz i wąwozów oraz zróżnicowana szata roślinna doskonale zaspokoi potrzeby turystów. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – m.in. istnieje możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej oraz wędkarstwa.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna