Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

BO życie jest w naszych rękach - prosimy o Państwa głosy!

Strona główna » Aktualności » BO życie jest w naszych rękach - prosimy o Państwa głosy!

„BO życie jest w naszych rękach” – to tytuł projektu zgłoszonego do wsparcia w ramach śląskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zakłada instalację defibrylatorów na terenie całego powiatu zawierciańskiego oraz miasta na prawach powiatu Jaworzna. Urządzenia będą montowane w miejscach publicznych, ogólnodostępnych (urzędy miast i gmin, szkoły).


„Problemem województwa śląskiego jest duża liczba zgonów spowodowana problemami kardiologicznymi – nagłego zatrzymania akcji serca. Umieszczenie defibrylatorów w miejscach publicznych, pozwoliłoby na szybką reakcję w razie zagrażającej życiu sytuacji”.

Co to jest defibrylator? Defibrylator to urządzenie medyczne, które oddziałuje na mięsień sercowy impulsem/impulsami prądu o odpowiednio dużej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.

Współczesne defibrylatory nie są trudne w użyciu. Po włączeniu defibrylator głosowo informuje, co należy robić, w jaki sposób przypiąć elektrody, gdzie i z jaką siłą uciskać na klatkę piersiową.

Ideą zadania jest nie tylko zainstalowanie defibrylatorów w wielu ogólnodostępnych miejscach, ale też przeprowadzenie szkoleń i stworzenie ogólnodostępnej Mapy Defibrylatorów na terenie dwóch powiatów.
Jeżeli defibrylacja następuje do 2 minut od zatrzymania krążenia, szanse na przeżycie wzrastają do 70 proc.

W planach jest podłączenie wszystkich defibrylatorów do systemu, dzięki czemu w chwili otwarcia kapsuły z defibrylatorem nastąpi jednoczesne powiadomienie służb medycznych.

Defibrylatory – jako urządzenia ogólnodostępne - planuje się zainstalować m.in. na budynkach urzędów gmin: w Irządzach, Kroczycach, Ogrodzieńcu, Włodowicach, zespołów szkół: w Pilicy, Porębie, Żarnowcu, Zawierciu (ZS Ekonomicznych i ZS im. gen. J. Bema), na budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
25 defibrylatorów przewidzianych będzie do zainstalowania w Jaworznie.
Zadanie ma zasięg podregionalny – dotyczy Podregionu 7.

Prosimy serdecznie o Państwa głosy!

Maksymalnie macie Państwo do dyspozycji 3 punkty w ramach zadań podregionalnych. Można przyznać trzem projektom po jednym punkcie lub np. jednemu 3 pkt. Decyzja należy do Państwa.

Inne projekty zaproponowane przez mieszkańców do realizacji na terenie powiatu to:


- Rozwój działań artystycznych i kreatywna promocja kultury poprzez zakup strojów dla zespołów działających na terenie województwa śląskiego;


- „Fizyka po prostu” – Wykłady Feynmana dla uczniów Jaworzna i Zawiercia.

Szczegóły znajdziecie Państwo przystępując do głosowania.

Link do głosowania: https://bo.slaskie.pl/content/glosowanie

czytano: 981 razy

autor: wlodowice.pl

data dodania: 2019-11-18 12:43:55

Linki


Urząd Miasta i Gminy Włodowice
ul. Krakowska 26, 42-421 Włodowice

tel.: 34 315 30 01, 34 315 30 30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

  • DJI_0504
  • DJI_0503
  • DJI_0502
  • DJI_0501
  • DJI_0500
  • DJI_0499
Miasto i Gmina Włodowice położona jest w zasięgu pasa Parku Jurajskiego "Orlich Gniazd". Jej największym bogactwem są walory krajobrazowe - tereny pełne "ostańców", skalistych wzgórz i wąwozów oraz zróżnicowana szata roślinna doskonale zaspokoi potrzeby turystów. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – m.in. istnieje możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej oraz wędkarstwa.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna